TEMATY
Retencja, finishing
Retention, finishing
Powikłania po leczeniu ortodontycznym
Complications after orthodontic treatment
Współpraca interdyscyplinarna – planowanie cyfrowe
Interdisciplinary treatment – digital planning
O czym szumią kilkusetletnie dęby za oknem? Jak smakuje powietrze w uzdrowiskowym Supraślu i natura splata się z kulturą? Zapraszamy na Galę Dinner do najładniejszej części Puszczy Knyszyńskiej. Tu, w Pięciu Dębach, wyjątkowo brzmią słowa Agnieszki Osieckiej „gdzie pogoda rozśpiewana/a na chmurze bal do rana/gada woda i sitowie…”
Zielono mi! -niech Jej słowa towarzyszą nam w ten wyjątkowy wieczór. Ubrani w kolor zielony zanurzmy się w tym, co na Podlasiu najlepsze: pyszne regionalne jedzenie i procentowe puszczańskie napitki, wesołą zabawę także przy ognisku, z niezwykłym DJ-em, który pokaże jak się tańczy pod gwiazdami. Orkiestra natury także zapewniona!
W czwartkowy wieczór 14 września 2023 od 20-tej czekamy na Ciebie w Pięciu Dębach z wianuszkami na głowę i kwiatowymi opaskami na rękę.
„Zielono mi, szmaragdowo…” - spędźmy ten wieczór razem!
Wycieczka
Start - spotkanie z przewodnikiem i początek spaceru, podczas którego uczestnicy poznają historię miasta Białegostoku i zobaczą:
• Pałac Branickich z barokowymi ogrodami
• Planty z pomnikiem Psa Kawelina
• Pomnik spalonej Synagogi i dawny Białystok żydowski (Cmentarz Rabinacki i ul. Młynowa)
• Cerkiew katedralną św. Mikołaja
• Rynek Kościuszki z Ratuszem
• Historia Esperanto i pomnik Ludwika Zamenhofa
• Archikatedra katolicka pw. Wniebowzięcia NMP
Oto Białystok.
600-letnie miasto z dwoma rezerwatami przyrody i dziewięcioma parkami w centrum. Kompaktowe i nowoczesne, skrojone tak, żeby łatwo dojechać do celu i móc szybko odpocząć wśród leśnych zawilców i śpiewu ptaków w okolicznych lasach. Białystok to miasto symboli: to tu w 1896 roku przechytrzono cara, rozbudowując maleńki kościółek tak, że teraz ta „dobudówka” góruje w centrum. Kościół Farny elektryzuje też legendą o tajemnym przejściu między Pałacem Branickich a świątynią. Czy naprawdę istnieje? Sekrety kryje dziedziniec pałacu Jana Klemensa Branickiego, teraz to Uniwersytet Medyczny, ale w piwnicach podobno ciągle przechadza się hetman i młodziutka Izabela Branicka.
Codzienność miesza się tu z mistycyzmem, bo Białystok to miasto z Bożą pieczęcią. To jedyna okazja,by usłyszeć jak niezwykle brzmi śpiew w cerkwi i mieszają się dzwony licznych świątyń. Miasto nad rzeką Białą to także piękna architektura skryta w kojącej naturze. Porośnięty zielenią monumentalny budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej dumnie przypomina, że tu przenikają się kultury wielu narodów, żyjących obok siebie od stuleci. I że sztuka łączy ludzi. Z dachu Opery, na którym jest ogród pełen traw i krzewów, rozciąga się widok na historię, bo przygraniczny Białystok doświadczały liczne, niosące spustoszenie wojny. Może dlatego tyle tu tajemnic? Chanajki, Park Centralny z zasypanymi macewami, wodopojka na Siennym Rynku, spalone getto, twarze wyryte w kamieniach i rozrzucone w mieście, rzeźby i maski wskazujące jeden kierunek, dziewczynka z konewką na jednym z murali czy tajemniczy, nieistniejący hotel Ritz niedaleko Plant. Oto Białystok. Zatrzymaj się na chwilę i usłysz, o czym szumi miasto.
Wybierzemy się na wycieczkę przez majestatyczną Dolinę Biebrzy. Rozpoczniemy ją wczesnym popołudniem od objazdu punktów widokowych lub miejsc, z których rozciąga się panorama na dolinę rzeki. W tych miejscach poszukamy migrujących ptaków - mogą trafić się stada czajek, polujące ptaki szponiaste (orliki czy błotniaki) jak i również pierwsze grupki żurawi. Przewodnik opowie o znaczeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego dla regionu, awifaunie w nim występującej oraz lokalnej kulturze. Wraz ze zbliżającym się wieczorem zaczniemy wypatrywać łosi, których okres godowy wypada właśnie na wrzesień. Wtedy samce poszukując samic pokonują duże odległości odzywając się nosowym nawoływaniem i dają się wtedy obserwować. Kulminacyjny moment naszej wycieczki rozpocznie się jednak o zachodzie słońca.
Wtedy to żurawie migrujące o tej porze przez Dolinę Biebrzy zbijają się w większe stada i kierują się na swoje noclegowiska. Takich miejsc nad Biebrzą jest tylko kilka i właśnie w jedno z nich się wybierzemy. Ilości ptaków zlatujących się na takie noclegowisko zazwyczaj można liczyć w setkach, ale w niektórych latach może to być jednak kilka tysięcy. Będziemy obserwować ten spektakl do zmroku, po czym zaczniemy podróż powrotną do Białegostoku.
Program:
14:00 - wyjazd z Białegostoku
15:00 - eksploracja doliny Biebrzy z punktów widokowych
17:00 - poszukamy łosi w uniesieniach miłosnych
18:30 - zameldujemy się na noclegowisku żurawi
19:30 - zapada zmrok i udajemy się w podróż powrotną do Białegotoku
20:30 - przyjazd do Białegostoku
O przewodniku:
Oliwier Myka - magister biologii, ornitolog zajmujący się ochroną ptaków i ich siedlisk. Brał udział w różnorodnych projektach dotyczących m.in. monitoringu populacji sóweczki i rzadkich dzięciołów w Puszczy Białowieskiej, jak i również badaniach ekologicznych populacji dubelta i kulika wielkiego na Bagnach Biebrzańskich. Od 2015 roku przewodnik przyrodniczy po Polsce Północno-Wschodniej (licencjonowany po Biebrzańskim Parku Narodowym).
Przejazd do Białowieży – 1,5 godziny
- Rezerwat Ścisły 3-4 godziny
- Rezerwat Pokazowy Zwierząt ok 1 godziny
- Czas wolny – 1,5-2 godziny
Powrót – 1,5 godziny
Razem 9-10 godz, więc wyjazd około 9:00, powrót około 19:00
Z wizytą w Rezerwacie Ścisłym
Główną atrakcją Białowieskiego Parku narodowego jest rezerwat ścisły, który można odwiedzić z przewodnikiem w ramach 3-godzinnej wycieczki. Nieoznaczona trasa przebiega w całości przez las naturalny chroniony na tym obszarze od ponad 100 lat. Obserwujemy tu puszczę pozbawioną ingerencji człowieka, z różnymi typami ekosystemów, urozmaiconą strukturą, dużą ilością martwego drewna i szeregiem charyzmatycznych, chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Stałymi gospodarzami tego miejsca są wilki, jenoty i łasice.
Wycieczka wyłącznie z uprawnionym przewodnikiem w grupach nie większych niż 10 osób.
Rezerwat Pokazowy Zwierząt /w obszernych zagrodach można zobaczyć typowe zwierzęta Puszczy Białowieskiej: tarpany, żubry, żubronie, jelenie, sarny, łosie, dziki i wilki /. Po modernizacji w niektórych zagrodach są przygotowane specjalne tarasy widokowe do obserwacji które pozwalają zmniejszyć dystans do obserwowanych zwierząt
W czasie wolnym można tez pospacerować po Parku Pałacowym (pozostałości założenia parkowego w stylu angielskim z najstarszymi zabytkami Białowieży oraz ciekawą roślinnością, edukacyjny plac zabaw)
Zwiedzanie prowadzi licencjonowany przewodnik w języku angielskim lub polskim (w zależności od składu grupy)
Miejsce Zjazdu:
Opera i Filharmonia Podlaska
ul. Odeska 1
15-406 Białystok
Miejsce kursów pozjazdowych:
Q Hotel Plus Kraków****
(280 m od Centrum kongresowego
ICE w Krakowie)
ul. Wygrana 6
30-311 Kraków